Názory
Karel Janeček

Mohli bychom zbořit bariéry mezi islámem a demokracií

V exkluzivním rozhovoru pro časopis Svět Průmyslu to říká známý matematik a zakladatel konceptu Demokracie 2.1 Karel Janeček.


Když jsme spolu hovořili pro Svět průmyslu posledně, jezdil jste po světě a představoval koncept D21. Od té doby byl už několikrát prakticky vyzkoušen při volbách do samospráv. Kde a jaké jsou dosavadní zkušenosti?

Na úvod bych upozornil, že koncept Demokracie 2.1 se netýká pouze politických aplikací, ale jakýchkoliv rozhodování. Ale zpět k otázce: Konkrétní hlasování proběhla například v New Yorku nebo Tunisku a týkala se participativního rozpočtování, kdy lidé hlasovali o využití části rozpočtu města.

V Tunisku se nám daří úplně báječně. Už tam hlasovala čtyři města a máme velmi dobré kontakty na neziskové organizace i parlament. Pro zákonodárný sbor děláme poradenství v souvislosti s chystanými regionálními volbami, které budou více než za rok. Pokud se to podaří, mohlo by být Tunisko první zemí, která bude mít regionální volby podle D21, což by bylo první použití D21 v politice. Když si představíme, že Tunisko bude první muslimská země, která bude hlasovat podle nového konceptu demokratických voleb, tak je extrémně zajímavé dohlédnout, jak hodně to vylepší globální politickou situaci. Vlastně bychom mohli zbořit bariéry mezi islámem a demokracií.


Ukázaly se některé stinné stránky systému po praktickém odzkoušení? Co je třeba doladit?

Dosavadní aplikace projektu Demokracie 2.1 ukázala překvapivě ještě lepší výsledky, než jsem vůbec očekával. Všechno, co se týká přínosů Demokracie 2.1, o nichž jsme už v minulosti také hovořili, platí. To potvrdily i pilotní projekty, lidé velmi dobře přijímají výsledky, protože jsou podstatně konsenzuálnější. Lidé vnímají, že jejich výsledky hlasování mají konkrétní vliv na život kolem nich. Co se ale ukazuje jako nečekaný benefit a pro mne nejvíce překvapující, je zpětná vazba. Zpětná analýza totiž odkrývá do té doby neznámé vlastnosti a korelace.


Mohl byste být konkrétnější?

Existuje třeba projekt, který má vysokou podporu. Pak je projekt s ještě větší podporou, ale zároveň má hodně minusových hlasů. To je situace, kdy by se mělo třeba městské zastupitelstvo zamyslet a hledat důvody, proč tomu tak je. Může to být špatnou komunikací s veřejností nebo je možné udělat jen malé zlepšení, aby u určité části hlasujících nebudil návrh tak velké negativní emoce. Hlasování pomocí konceptu D21 není tedy jen hlasováním, ale také otázkou komunikace. A zde se ukazuje, že nepolitické aplikace přinášejí ještě větší společenský užitek, než bych vůbec očekával.


D21 se dá použít i v korporátní sféře. Jaké jsou dosavadní zkušenosti v této oblasti?

D21 lze využít univerzálně, jde o řešení smart anything. Smart companies, smart schools, smart cities… Aktuálně proběhlo už hlasování v jedné z největších českých bank. A máme v přípravě další projekty z kategorie smart companies, ale zatím v tom nemůžeme být příliš konkrétní, protože nejde o veřejná data.


 

Co například použití ve školách?

Školy jsou další nepolitickou aplikací, pro mne s velmi překvapujícími výsledky v pozitivním smyslu. Na podzim se chystají další projekty se školami, ale už v červnu jsme měli hlasování na jedné základce, které přineslo skvělé informace. Hlasovalo se o tom, jak děti vnímají kázeňské přestupky. Na základě toho se třeba zjistilo, že v jednom ročníku žáci nevnímají jako problém drobné krádeže. Byli jsme to schopni vyčíst z nezvyklé distribuce minusových hlasů. Škola teď ví, kde je problém, a může se na něj zaměřit. Pak se zjistilo, v jaké skupině se mohou objevovat rasové předsudky. Informace pro vedení jsou velmi hodnotné a na základě nich lze přijmout konkrétní opatření, jež zlepší výuku nebo ovzduší ve škole.


 

Jak je to s komerčním využitím tohoto konceptu?

Co se týká financí, tak když se Demokracie 2.1 vytvořila, ani ve snu mne nenapadlo, že by to mohl být byznys. Nyní se ukazuje, že to může být velmi ziskový projekt. Začínali jsme jako vizionářský projekt mé kanceláře, ale už nyní máme v České republice zhruba 20 zaměstnanců, a samozřejmě si za poradenství v režimu smart companies nebo smart cities budeme nechávat platit. Poptávka je obrovská a přesahuje kapacity, jež jsme v současné době schopni nabídnout. V budoucnu chceme D21 zpřístupnit pro všechny. Jde o velmi silný nástroj, takže myslím, že do několika let bude D21 používat spousta měst a firem. Je to pro mne velké překvapení, protože jsem to neměl v plánu, a nevěřil bych, že D21 se bude profilovat i jako úspěšný byznys.
 

A komerční složka spočívá nejen v nastavení hlasování, ale také analýze výsledků?

Jednoznačně. A poradenství, co dělat dál. Z hlediska analýzy jsou právě velmi důležité minusové hlasy, protože ty mohou odhalit hlubší motivaci hlasujících či poukázat na kontroverzní části návrhů.
 

Princip hlasování D21 je velmi dobře pochopitelný. Podléhá D21 nějaké licenci, nebo je to svého druhu open source? Když tedy někdo chápe myšlenku D21, může ji volně aplikovat nebo upravit?

Na webu D21 si můžete nastavit hlasování s přáteli, v tomto smyslu jde o volný produkt.

Zdroj: Svět Průmyslu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *